Szanowni Internauci,
Pracę Program Partii Dekalogu-Program Rozwoju Polski dostępny pod powyższym linkiem pisałem od 2000 roku do dziś. Jest on oparty na podstawowych badaniach w takich dziedzinach jak etyka, klimatologia, ekonomia, socjologia, polityka, biznes które prowadzę od 22 lat. Program Partii Dekalogu wymaga kosmetycznych zmian ale wizja zmian społeczno-gospodarczych w Polsce przedstawiona w nim może być śmiało zastosowana do każdego państwa naszego globu. Oddanie władzy nad sobą każdemu obywatelowi to wizja anarchistyczna, ale jest to wizja na wskroś humanistyczna, która odmieni i ulepszy świat. Bądź wolnym i oszczędzaj wszelkie energie to podstawowa zasada przyszłego świata. Poszukuję chętnych do jego budowy.
Tradycja organizowania się samopomocowych społeczności sięga dawnych czasów, kiedy wędrujące plemiona osiadły i zaczęły uprawiać rolnictwo. Stało się to najpierw w rejonach zasobnych w wodę i o żyznej glebie umożliwiającej rozwój rolnictwa np. w dolinie rzek Tygrysu i Eufratu. Dawne plemiona słowiańskie osiadając na ziemi tworzyły organizacje wspólnotowe np. polskie opola i obszcziny Wielkorusów. Były to dobrze zorganizowane społeczności plemion wspólnie gospodarujących na ziemi. System feudalny zniszczył tle lokalne samopomocowe wspólnoty samodzielnie gospodarujące na ziemi, którą przed wiekami zasiedliły. Panowie feudalni opodatkowali je i poddali swojej władzy. Samopomocowa organizacja w obszcziny Wielkorusów przetrwała do rewolucji rosyjskiej bo tam pomagały one przetrwać rolnikom w najtrudniejszych przyrodniczo warunkach wschodu Europy. Dopiero bolszewicy przekształcili je w kołchozy i sowchozy w których Rosjanie stracili podmiotowość i zdemoralizowali się.
Napływ chrześcijaństwa na polskie ziemie odbudował gminne struktury, w których centrum był zawsze kościół parafialny budowany zwykle przez feudałów w lokalnym centrum gospodarczym. Dziesięcina pobierana przez kościoły określała zasięg ich wpływów i ich władzy w lokalnym otoczeniu. Wpływy kościelne pokrywały się zwykle z zasięgiem lokalnej wspólnoty powiązanej pokrewieństwem, znajomościami i więzami gospodarczymi. Na ziemiach polskich od dawna istniała tradycja wspólnotowego ruchu spółdzielczego i myślę, że potrzeba impulsu aby ją odtworzyć i pielęgnować.
Kościoły były bogate i od dawien dawna prowadziły kredytowanie działalności gospodarczej lokalnej ludności w zamian za udział w zyskach. Od czasu jak liczne odłamy polskich Żydów przyjmowały chrzest stopniowo zdominowali oni Kościół Katolicki i przejęli zarządzanie kościelnymi pieniędzmi. Od upadku PRL Kościół Katolicki dalej finansuje działalność gospodarczą Polaków pobierając w zamian udział w zyskach finansowanych przedsiębiorstw. Prowadzona jest w parafiach tajna księgowość, która określa zobowiązania kredytowanych przez parafię przedsiębiorstw. Księgowość prowadzą kobiety i to do nich należy władza nad parafialnymi pieniędzmi. Mój pomysł na utworzenie samodzielnych gospodarczo i duchowo spółdzielni parafialnych polega na ujawnieniu ich tajnej działalności i stworzeniu legalnie działających lokalnych ośrodków gospodarczych przy polskich parafiach. Jestem przekonany, że takie rozwiązanie uwolni biznesową kreatywność Polaków, która będzie wspierana przez ogólnopolskie centrum biznesowo-doradcze POL-CAT SA. Będzie ono kierowało się zasadami określonymi w mojej pracy pt. The Third Way between capitalism and communism.
Zasady POL-CAT S.A. ucywilizują obyczaje Polaków i ulepszą polską gospodarkę.
Warszawa, dnia 30 września 2021 roku, godzina 5:10 Bogdan Jacek Góralski
Takie zasady organizacji państwa polskiego pozwolą zbliżyć się do ideału wolności jednostki i społeczeństwa w anarchistycznym modelu państwa i społeczeństwa.
Cytat z Wikipedii:
Anarchia (stgr. ἀναρχία – “bez władcy”) – forma struktury społeczno–politycznej, w której nie ma żadnej ukonstytuowanej władzy, nie obowiązują żadne normy prawne[1].
W rozumieniu politycznym (w anarchizmie) to taka struktura, w której państwo zostaje zastąpione przez nieprzymusową i niescentralizowaną organizację społeczeństwa (np. federację autonomicznych miejscowości).
Idee anarchistyczne były żywe w zachodniej i wschodniej Europie w etapie kształtowania się społeczeństw przedrewolucyjnych. Rewolucje i przymus post rewolucyjny przytłumiły rozwój anarchizmu ale szukał on swojej właściwej formy i być może moja propozycja porządku społecznego w Polsce zrealizuje ideał anarchistyczny. Dobrowolnie utworzone centrum biznesowo-doradcze POL-CAT S.A. i dobrowolnie utworzone struktury parafialnych spółdzielni – opartych na nauce Chrystusowej stworzą ideał anarchicznego systemu gospodarczo-społecznego Polski i wypromują ten system w świecie postkomunistycznym i postkapitalistycznym. Potrzebny jest tylko silny impuls by zerwać okowy zniewolenia i rozlać nadzieję na efektywny gospodarczo sprawiedliwy i etyczny świat.
Warszawa, dnia 3 października 2021 roku godzina 5:00 Bogdan Jacek Góralski
Bogdan Jacek Góralski
Warszawa, dnia 22 Stycznia 2022 roku godzina 5;50